Bank to spółdzielnia, która prowadzi samorządnie i samodzielnie działalność, na podstawie obowiązujących przepisów prawa oraz ustaw, tj. m.in.:
Siedziba Banku znajduje się w Wieleniu.
Placówki Banku:
Bank działa głównie na terenie powiatów: czarnkowsko-trzcianeckiego i wałeckiego. Działa również na terenie powiatów: strzelecko-drezdeneckiego, choszczeńskiego, drawskiego, pilskiego, złotowskiego, chodzieskiego, obornickiego, szamotulskiego, międzychodzkiego.
Bank jest zrzeszony z bankiem zrzeszającym – SGB Bank Spółka Akcyjna oraz jest uczestnikiem Spółdzielczego Systemu Ochrony SGB.
Bank Spółdzielczy w Wieleniu został założony 14 stycznia 1901 roku. Do rejestru spółkowego wpisany został 21 stycznia 1901 roku pod nazwą Bank Ludowy. Pierwszą siedzibą Banku był wikariat w miejscowości Wieleń. Krótko po rozpoczęciu działalności rosła rola i znaczenie banku. Osiągane wyniki pozwalały z optymizmem oceniać perspektywy dalszego rozwoju banku, co skłoniło Zarząd Banku do kupna nieruchomości na głównej ulicy Wielenia w roku 1903.
W latach 1914-1919 podczas gdy wiele banków zawieszało swoją działalność na okres wojny Bank Ludowy w Wieleniu również trwał w stagnacji do roku 1915. W następnych latach prowadził umiarkowaną działalność odczuwając skutki wojny.
Kolejne lata 1920-1925 były okresem wstrząsów społeczno-politycznych, które mocno zachwiały egzystencję banków, jednak bank ludowy utrzymywał zdobytą pozycję. Pozwoliło to w roku 1927 roku na kupno posesji przy głównej ulicy Kościuszki – która stanowi do dziś siedzibę i centralną jednostkę Banku. Przeniesienie działalności do nowego obiektu poprawiło warunki pracy, obsługi klientów i przyczyniło się do podniesienia majątku trwałego.
Zasadnicze zmiany ustrojowe, które nastąpiły w Polsce po 1945 roku powodowały potrzebę reorientacji form, metod i celów działania. Wznowienie działalności banku bez środków, odbudowa majątku trwałego i uzupełnienie przedwojennych strat nie sprzyjało szybkiemu rozwojowi banku. Rok 1949 zamyka działalność Banku Ludowego.
Następnie 25 czerwca w roku 1950 Wlane Zgromadzenie Członków przyjmuje statut i przekształca Bank Ludowy w Gminną Kasę Spółdzielczą. Dalsze reorganizacje to Kasa Spółdzielcza.
W 1975 roku bank przyjął nazwę Bank Spółdzielczy i wszedł w struktury BGŻ. BGŻ to wynik połączenia Centralnego Związku Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych i Państwowy Bank Rolny, w wyniku czego powstał państwowo-spółdzielczy Bank Gospodarki Żywnościowej. BGŻ przejął funkcję centralnego związku spółdzielczego i lustracyjnego, a po Banku Rolnym funkcję centrali organizacyjnej i finansowej wobec banków spółdzielczych. Udziałowcami BGŻ były 1663 zrzeszone banki spółdzielcze, do których należało 46 proc. udziałów oraz Skarb Państwa - 54 proc. udziałów.
Bank przeszedł bez problemów trudne początki transformacji i dostosował swoją działalność do zmieniających się warunków. W roku 1998 Bank Spółdzielczy w Wieleniu przyłączył Bank Spółdzielczy w Tucznie. Po połączeniu wzrosła działalność Banku.
W 2001 roku nastąpiło połączenie Banków Regionalnych i Bank wszedł w struktury Gospodarczego Banku Wielkopolskiego S.A. w Poznaniu, który w 1990 roku założyły Banki Spółdzielcze SGB. Pełnił funkcję banku zrzeszającego w Spółdzielczej Grupie Bankowej. Działał na rzecz i we współpracy z Bankami Spółdzielczymi SGB. Obecnie jest to SGB Bank S.A.
Tradycją Banku była i jest współpraca z samorządami lokalnymi oraz dofinansowanie działalności kulturalno-społecznej na terenach gmin. Bank wspomaga m.in. szkoły, przedszkola, organizacje sportowe, straże pożarne. Obsługuje głównie osoby fizyczne, a także rolników, przedsiębiorców i organizacje.
Bank Spółdzielczy w Wieleniu jest nowoczesnym bankiem, wyłącznie z polskim kapitałem. Zarząd Banku prowadzi działalność w sposób zapewniający utrzymanie jak najlepszej kondycji finansowej. Zarząd realizując cele strategiczne Banku dba o kształtowanie właściwego wizerunku w odbiorze klientów, rozszerza i dostosowuje ofertę Banku do aktualnych wymogów firm i klientów indywidualnych, koncentruje się na spełnianiu ich oczekiwań.
Bazując na doświadczeniach oraz wypracowanej przez długie lata pozycji rynkowej, upatruje się wiele szans na dalszy rozwój Banku.