• 500_1920x500.jpg
  • bezpieczestwo_1920x500.jpg
  • Do_STU_bez_PINU_1920x500.jpg
  • idsgb14.jpg
  • mb11.jpg
  • SGB_przelew_natychmiastowy_24_7_1920x500.jpg
  • SGB_uslugi_walutowe_1920x500.jpg

_

  Informacja na temat składania reklamacji    {nomultithumb}

Bank Spółdzielczy w Wieleniu w związku z wejściem w życie  Ustawy z dnia 23 września 2016r. o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich, informuje iż  podmiotem uprawnionym właściwym do pozasądowego  rozwiązywania sporów powstałych pomiędzy Bankiem a konsumentami lub osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą, wspólnikami spółek cywilnych oraz rolnikami jest Rzecznik Finansowy, Al. Jerozolimskie 87, 02-001 Warszawa, https://rf.gov.pl/

Bank Spółdzielczy w Wieleniu w związku z wejściem w życie Ustawy z dnia 23 września 2016r. o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich, informuje iż podmiotem uprawnionym właściwym do pozasądowego  rozwiązywania sporów powstałych pomiędzy Bankiem a konsumentami jest Sąd Polubowny przy Komisji Nadzoru Finansowego, Pl. Powstańców Warszawy 1, 00 – 030 Warszawa, http://www.knf.gov.pl/regulacje/Sad_Polubowny/

Zarząd Banku Spółdzielczego w Wieleniu 

  Maria Drzewiecka 

 - Prezes Zarządu 

  Milena Chwarścianek

 - Wiceprezes Zarządu 

  Żaneta Lembicz

 - Członek Zarządu

 

Rada Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Wieleniu  

  Jan Helwich 

 - Przewodniczący Rady Nadzorczej

  Danuta Waroś 

 - Z-ca Przewodniczącego Rady Nadzorczej

  Jacek Duczyński 

 - Sekretarz Rady Nadzorczej

  Krystyna Forbrich 

 - Członek Rady Nadzorczej

  Urszula Sikorska 

 - Członek Rady Nadzorczej

  Wiesław Helak 

 - Członek Rady Nadzorczej

  Zbigniew Walczak 

 - Członek Rady Nadzorczej

 

Ponad sto lat temu - 14 stycznia 1901 roku w nadnoteckim Wieleniu z inicjatywy przedstawicieli miejscowego społeczeństwa polskiego utworzony został Bank Ludowy. Pierwszym przewodniczącym Rady Nadzorczej był ksiądz proboszcz Aleksy Spychalski, a pierwszy Zarząd działał w składzie:

1. ksiądz proboszcz Antoni Arendt  - dyrektor
2. dr Franciszek Kasior    - kontroler
3. ksiądz Franciszek Dratwa   - podskarbnik

Pierwsza Rada Nadzorcza powołana w składzie:

 1. Ks. prob. Aleksy Spychalski - prezes
 2. Wojciech Kubiś   - v-ce prezes
 3. Franciszek Grot   - sekretarz
 4. Władysław Paluszyński  - członek
 5. Jan Koza    - członek
 6. Ignacy Machowicz   - członek
 7. Jan Nawrot    - członek
 8. Jan Mumot    - członek
 9. Feliks Helak   - członek

Siedzibą Banku był dawny wikariat przy ul. Kasprzaka. Już po trzech latach działalności liczba członków banku wynosiła 445 osób. Od 1903 roku Bank przeniósł się do własnego budynku przy głównej ulicy Wielenia - Wilhelmstrasse 67 (obecnie Kościuszki). W odpowiedzi na inicjatywę gospodarczą Polaków Niemcy powołali do życia spółkę pod nazwą Vorschussverein i wybudowali w 1909 roku okazały gmach przy tej samej ulicy pod numerem 20, w którym obecnie mieści się Bank Spółdzielczy.

Szybki rozwój Banku Ludowego zahamował wybuch pierwszej wojny światowej. Po wojnie Wieleń znalazł się w granicach odrodzonego państwa polskiego, którego granica oparta została na linii Noteci. Bank Ludowy przeżywał trudności, które dotykały całe polskie społeczeństwo w związku z szalejącą inflacją, a na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych w związku z kryzysem ekonomicznym. Mimo to po stabilizacji polskiego pieniądza po roku 1924 rozsądne poczynania Zarządu Banku przyniosły wzrost kapitałów i wkładów członkowskich. Wtedy też Zarząd poczynił skuteczne starania o kupno posesji po spółce Vorschussverein, która po wojnie przeniosła się do zanoteckiej, niemieckiej części Wielenia. Notowany od 1936 roku wzrost obrotów Banku został przerwany wybuchem drugiej wojny Światowej i okupacją hitlerowską.

Po wojnie Bank wznowił działalność w maju 1945 roku pod niezmienioną nazwą: Bank Ludowy Spółka z nieograniczoną odpowiedzialnością. Reaktywował go przedwojenny Zarząd, w którym działał Antoni Kurwan (członek Zarządu od 1935 roku) i Anna Krajewska (członek Zarządu od 1930 roku). W czasie wojny śmierć zabrała trzech członków Rady Nadzorczej, w tym jej przewodniczącego Jana Kitę. Pierwsze po wojnie walne zebranie członków w dniu 27 czerwca 1946 roku dokonało wyboru nowej Rady Nadzorczej, której przewodniczącym został Franciszek Wielebski. Działalnością kredytową Bank obejmował w tym okresie tylko mało- i średniorolnych chłopów. Rok 1949 zamyka dzieje Banku Ludowego, który podzielił los innych banków spółdzielczych. Dekretem o reformie bankowej z 25 października 1948 roku władze zlikwidowały wszystkie banki działające w Polsce (poza Narodowym Bankiem Polskim) i narzuciły bankowości nową strukturę. Banki spółdzielcze (w tym także Bank Ludowy w Wieleniu) przekształcone zostały w Gminne Kasy Spółdzielcze o bardzo ograniczonym zakresie działalności. Na fali odwilży politycznej w 1956 roku GKS w Wieleniu otrzymała nowy statut i przyjęła nazwę Kasa Spółdzielcza. W rok później Kasa znalazła się w nowo utworzonym Związku Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych.

Obecna nazwa Bank Spółdzielczy w Wieleniu została przyjęta na walnym zgromadzeniu w dniu 19 marca 1961 roku. Od roku 1975 Bank Spółdzielczy został  włączony w struktury nowo utworzonego państwowo-spółdzielczego Banku Gospodarki Żywnościowej.
Przemiany ustrojowe z lat 1989-1990 przyniosły bankom spółdzielczym znaczną autonomię i możliwość uniezależnienia się od BGŻ. Bank Spółdzielczy w Wieleniu na zasadzie dobrowolnej umowy w 1996 roku zrzeszył się z Bałtyckim Bankiem Regionalnym w Koszalinie.
W 1998 roku rozpoczęto rozmowy w sprawie połączenia z Bankiem Spółdzielczym w Tucznie. W wyniku zawartego porozumienia na bazie Banku wieleńskiego powstał silniejszy Bank Spółdzielczy z siedzibą w Wieleniu, gdzie mieści się jego centrala, oraz Oddziałem w Tucznie i Punktem Kasowym w Drawsku.

Bank Spółdzielczy w Tucznie
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością założona została na zgromadzeniu założycielskim „Gminnej Kasy Spółdzielczej w Tucznie w dniu 25.06.1950 r., która swoim działaniem objęła gminy: Tuczno, Mirosławiec, Hanki, Lubiesz, Mielęcin, Człopa i Tresin.
Założyciele wybrali Zarząd w składzie: Ludwik Suprun – przewodniczący Zarządu, Roman Lewandowski – członek, Kazimierz Wójcik – członek, oraz dwóch zastępców:  Sałach Karolina i Jan Niedzielski. Ponadto wybrano pięcioosobową Komisję Rewizyjną w składzie: Maria Czajkowska, Józef Dziura, Natalia Olejniczak, Antoni Maciejarz, Michał Ciołek

W dniu 24.11.1998 r. Nadzwyczajne Zebranie Przedstawicieli podjęło uchwałę o połączeniu się z Banku Spółdzielczego w Wieleniu z Bankiem Spółdzielczym w Tucznie.

W roku 2004 nastąpiło otwarcie Agencji NR 1 w Rosku.

 

Centrala Banku

Centrala Banku Spółdzielczego w Wieleniu
ul. Kościuszki 20
64-730 Wieleń

E-mail: sekretariatTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel.   (67) 256 10 12
fax.  (67) 256 28 70

Czas pracy:
Od poniedziałku do piątku w godzinach od  7.30 do 16.30

 

Oddział Wieleń

Bank Spółdzielczy w Wieleniu Oddział w Wieleniu
ul. Kościuszki 20
64-730 Wieleń

tel.   (67) 256 10 12
fax.  (67) 256 28 70

Czynne dla Klienta:
Od poniedziałku do piątku w godzinach od  8:30 do 16.00 

 

Oddział w Tucznie

Bank Spółdzielczy w Wieleniu Oddział w Tucznie
ul. Wolności 31
78-640 Tuczno

tel./fax. (67) 259 30 36

Czynne dla Klienta:
Od poniedziałku do piątku w godzinach od  7.30 do 15.00

 

Punkt Kasowy w Drawsku

Bank Spółdzielczy w Wieleniu
Punkt Kasowy w Drawsku
ul. Powstańców Wielkopolskich 121
64-733 Drawsko

tel./fax  (67) 256 90 15

Czynne dla Klienta:
Od poniedziałku do piątku w godzinach od  7.15 do 16.00

 

  Jan Helwich 

 - Przewodniczący Rady Nadzorczej

  Danuta Waroś 

 - z-ca Przewodniczącego Rady Nadzorczej

  Jacek Duczyński 

 - Sekretarz Rady Nadzorczej

  Krystyna Forbrich 

 - Członek Rady Nadzorczej

  Urszula Sikorska 

 - Członek Rady Nadzorczej

  Wiesław Helak 

 - Członek Rady Nadzorczej

  Zbigniew Walczak 

 - Członek Rady Nadzorczej

 

  Maria Drzewiecka 

 - Prezes Zarządu

Milena Chwarścianek 

 - Wiceprezes Zarządu

Żaneta Lembicz 

 - Członek Zarządu

 

Bank Spółdzielczy jest spółdzielnią prowadzącą działalność na podstawie Prawa Spółdzielczego, Prawa bankowego i statutu oraz ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających na terenie województwa wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Bank Spółdzielczy w Wieleniu jest nowoczesnym bankiem, wyłącznie z polskim kapitałem, zrzeszony jest w  Spółdzielczej Grupie Bankowej S.A. w Poznaniu.
Na koniec roku 2007 – Bank zgromadził fundusze w wymaganej wysokości tj. 1.000.000 EURO co pozwoliło na zachowanie samodzielności przez Bank.

Zarząd BS prowadzi działalność w sposób zapewniający utrzymanie jak najlepszej kondycji finansowej.

Obecnie terenem działania Banku jest:

  • Miasto i Gmina Wieleń
  • Miasto i Gmina Tuczno
  • Gmina Drawsko

Zarząd realizując cele strategiczne Banku dba o kształtowanie właściwego wizerunku w odbiorze klientów, rozszerza i dostosowuje ofertę Banku do aktualnych wymogów firm i klientów indywidualnych, koncentruje się na spełnianiu ich oczekiwań.

Bazując na doświadczeniach nabytych w latach poprzednich oraz wypracowanej przez długie lata pozycji rynkowej, widzimy wiele szans na dalszy rozwój.

 

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych 

Inspektor Ochrony Danych w Banku Spółdzielczym w Wieleniu - Lucyna Kwapis  

kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

więcej

_

 
Masz pytanie?